Impozitul pe venit sau impozitul pe profit? Noi reglementari pentru microintreprinderi

De | 10 ianuarie 2017

Noul guvern a adoptat vineri, 6 ianuarie, OUG 3/2017 pentru modificarea si completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal,  care aduce schimbari importante in ceea ce priveste impozitarea microintreprinderilor.

Le mentionam pe cele mai importante:

  • De la 1 februarie 2017 se considera microintreprindere persoana juridica care in exercitiul financiar anterior nu a depasit venituri in cuantum total de 500.000 euro, convertite in lei la cursul BNR de la finele exercitiului anterior, cu pastrarea celorlalte criterii de incadrare;
  • Pentru anul 2017, persoanele juridice romane platitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 indeplinesc conditiile prevazute la art. 47 (venituri sub 500.000 euro) sunt obligate la plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 1 februarie 2017. Modificarea sistemului de impunere se va comunica organelor fiscale pana la data 25 februarie, termen pana la care se va depune si declaratia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obtinut in perioada 1 – 31 ianuarie 2017.
  • A fost introdusa cota de impozitare de 1% din venituri pentru microintreprinderile cu unul sau mai multi salariati, in timp ce cota de 3% pentru microintreprinderile cu nici un salariat ramane valabila. Anterior, cota era cuprinsa intre 1% si 3% in functie de numarul de salariati: un procent din venituri pentru microintreprinderile cu cel putin doi salariati, 2% pentru cele cu un singur salariat si 3% pentru cele care nu au nici un angajat.
Deoarece in OUG nu se mentioneaza nimic despre articolul cu privire la optiunea contribuabilului de a alege intre impozitul pe venit sau cel pe profit, probabil ca selectia ramane la latitudinea contribuabilului.
Consultati aici intreg actul legislativ
Autor: Cristina Zafiu

In calitatea sa de asistent al presedintelui, asigura secretariatul permanent al asociatiei profesionale. Cea mai mare parte din activitatea sa este consacrata comunicarii cu membrii patronatului si cu celelalte organizatii si institutii cu care patronatul coopereaza.

Lasă un răspuns